Obsługiwane przez usługę Blogger.

Wyjazd z psem za granicę — pigułka wiedzy.


    Jest kilka informacji, o których - jako właściciele naszych czworonożnych przyjaciół - musimy zwyczajnie wiedzieć, a także kilka czynności, które przed wyjazdem musimy zrobić. W tym wpisie dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć przed zabraniem Waszego pupila na wycieczkę do Słowacji.


Mikrochip (lub tatuaż)

    O tyle, co w Polsce chipowanie psa nie jest konieczne, choć warte wykonania, tak wyjeżdżając za granice naszego państwa, do innych krajów należących do UE jest to wymagane. Bez chipu nie wyrobimy paszportu, który jest niezbędny do przetransportowania naszego zwierzaka.

    Zachipować psa można bardzo często za darmo - wystarczy rozeznać się kiedy i gdzie miasto dofinansowuje takie działania. W moim mieście taka akcja zazwyczaj przeprowadzana jest na wiosnę.


Paszport

    Krótko mówiąc - dokument niezbędny. Każdy zwierzak podróżujący ze swoimi właścicielami poza granice państwa musi posiadać dokument potwierdzający jego tożsamość, identyfikowany na podstawie numeru mikrochip. Bez niego, według art. 35 rozporządzenie 576/2013 w przypadku kontroli, odpowiednia władza może:

  • zawrócić zwierzę do państwa, z którego zainicjowało wyjazd
  • poddać zwierzę kwarantannie (bez konieczności podawania gdzie się ono znajduje, co je i w jakich warunkach przebywa)
  • w innym przypadku — poddać EUTANAZJI.

Koszt wyrobienia paszportu u weterynarza: 100 zł


Szczepienia

    Pies musi bezwzględnie posiadać zapis w paszporcie dotyczący aktualnych szczepień, a najważniejszym z nich jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeśli pies odbył szczepienie według regularnej daty, czyli wyznaczonej rok wcześniej przez weterynarza, od razu może zacząć podróż. Jeśli zwierzak nie został zaczepiony w odpowiednim terminie, musi odczekać 14 dni na pełną odporność, dopiero wówczas będzie mógł wyruszyć za granicę kraju.


    W niektórych państwach wymagane jest również odrobaczenie zwierzaka przed wjazdem na teren kraju — nie dłużej niż 120h i nie krócej niż 24h. Takie wymagania wjazdu mają m.in. UK, Norwegia czy Finlandia.


A już w następnym wpisie porozmawiamy o podróży z psem do Słowacji!

Brak komentarzy