Obsługiwane przez usługę Blogger.

Jaką trasę wybrać na (pierwsze) Camino?

    Jest kilka szlaków prowadzących do Composteli i każdy z nich ma swoją nitkę pociągniętą w najróżniejsze zakątki świata. Różnią się długością, trudnością, popularnością, a także atrakcyjnością pod względem infrastruktury czy widoków. Zatem jaką trasę wybrać na swoje (pierwsze) Camino?

    Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest Camino de Santiago, koniecznie przeczytaj ten wpis: Camino de Santiago — historia, symbole, compostelka, credencial i sellos.


1. Camino Frances

    Jest to od wieków najpopularniejszy szlak prowadzący do grobu Świętego Jakuba, ale co ciekawe — nie powstał jako pierwszy. Już w średniowieczu zyskał ogromną popularność, dzięki czemu na trasie możecie zobaczyć (niemalże w każdej miejscowości) zabytki sięgające nawet XII wieku! Dzisiaj Camino Frances uważany jest za szlak tradycyjny i wybiera go aż 55% pielgrzymujących. Dlaczego "Frances"? Ponieważ szlak ten dzisiaj swój oficjalny początek ma w małej miejscowości St. Jean Pied de Port we Francji, leżącej u stóp Pirenejów... którymi zapewne będziecie maszerować, jeśli zdecydujecie się na ten szlak. Niegdyś początek drogi francuskiej był w uwaga — Paryżu!

    Szlak usytuowany jest w północnej części Hiszpanii i przebiega przez takie tereny jak Navarra, La Rioja, Castilla y León oraz Galicja. Różne źródła podają różną długość trasy i za najbardziej zbliżoną do prawdy uważa się 850 km — mowa tutaj o trasie od SJPDP do Santiago.

    Widokowo trasa jest bardzo zróżnicowana. Jeśli zdecydujecie się przejść całą odległość zaczynając we Francji, a tam wybierając trasę Napoleońską czyli szlak prowadzący przez Pireneje, to już pierwszego dnia zachwycicie się pięknem i mocą natury. Pierwszy dzień będzie nie tylko malowniczy, ale równie wymagający. Spore przewyższenia, zmieniająca się pogoda i temperatura w górach, czasem wędrówka po drodze asfaltowej, a czasem po luźno leżących kamieniach może okazać się ciężkim doświadczeniem. W połowie pielgrzymki doświadczycie zjawisko mesety, czyli bezkresnych pustkowi, ciągnących się aż po horyzont, bez drzew po drodze. Na tym płaskowyżu latem temperatury potrafią sięgać nawet do 40*C. Natomiast wchodząc do Galicji uderzy Was wilgotne powietrze, bujna roślinność i zieleń w każdym odcieniu. 

    Zdecydowanie polecam Camino Frances na swoje pierwsze Camino. jest to trasa, którą sama przeszłam, debiutując na drodze jakubowej.

Camino Frances

2. Camino del Norte

Czyli innymi słowy — Droga Północna, zwana też Camino de la Costa czy Ruta de la Costa. Swój początek ma w Kraju Basków (Pais Vasco) w mieście San Sebastian. Szlak wymagający ze względu na swoje ukształtowanie terenu. Ciągnie się nadmorskim wybrzeżem przez Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i w końcu przez Galicję. Panuje tam duża wilgotność powietrza, dzięki czemu na swojej trasie zobaczycie przepiękną roślinność.

    Jak już wspomniałam, szlak ten jest wymagający przez częste wzniesienia na drodze. Wynagrodzą Wam to jednak widoki na każdym kroku — z prawej strony Zatoka Biskajska, natomiast z lewej Góry Kantabryjskie Prawdopodobnie jest to najpiękniejsza widokowo trasa ze wszystkich szlaków Camino. W przeciwieństwie do pozostałych szlaków w Hiszpanii - ten często biegnie drogami asfaltowymi.

    Na tym szlaku spotkacie zdecydowanie mniej pielgrzymów, a co za tym idzie - infrastruktura również będzie mniej rozwinięta (mniejsza ilość albergue i miejsc do spania). Według informacji, które udało mi się ustalić, odległość ostateczna z miejscowości San Sebastian do Santiago to widełki między 820 km, a 1115 km.

Camino Frances

3. Camino Primitivo

    Ulubiony szlak wszystkich Hiszpanów! Nie należy do najdłuższych (314 km), ale wiedzie przez wymagające tereny, więc wielu pielgrzymom może sprawić trudności. Co ciekawe, Primitivo nie tłumaczymy, że szlak jest prymitywny (bo tak by wychodziło pierwsze skojarzenie), jest to natomiast szlak pierwotny. Powstał jako pierwszy, gdy reszta Hiszpanii była pod panowaniem Maurów. Tą drogą wędrowali pierwsi pielgrzymi już w IX wieku. Jak głosi legenda — wędrowanie tą drogą zapoczątkował sam Król Austrii Alfons II Cnotliwy.

    W dużej mierze szlak ten prowadzi przez tereny górzyste, czasem przez pola i drogi szutrowe. Całość dopełnia niesamowita zieleń tamtejszej roślinności. Warto wziąć pod uwagę swoje umiejętności podczas wyboru tej trasy, gdyż odcinki nierzadko bywają długie z wieloma wzniesieniami po drodze.

Camino Frances


4. Camino Ingles

Wędrówkę tym szlakiem zapoczątkowali pielgrzymi pochodzący z Wielkiej Brytanii,  Irlandii czy krajów skandynawskich, jak Norwegia, Finlandia czy Szwecja, dopływając łodziami do takich miejscowości jak Ferrol (119 km) czy A Coruña (75 km). Stąd też się wzięła nazwa szlaku Camino Ingles, co oznacza Drogę Angielską. Jest to najkrótszy szlak spośród wszystkich tras na Camino de Santiago.

    Okej, wiemy już, że trasa z A Coruña liczy sobie 75 km, więc czy dostaniemy compostelkę po przejściu tego szlaku wiedząc, że trzeba spełniać warunek przemarszu 100 km? Tak! Od niedawna istnieje opcja otrzymania compostelki z tego szlaku, ale trzeba spełnić kilka warunków:

  • pielgrzym musi przejść brakujące 25 km w swoim kraju;
  • musi odwiedzić miejsce kultu związane ze Świętym Jakubem w swoim kraju;
  • pokonać 75 km z A Coruñi do Santiago de Compostela;
  • posiadać i posługiwać się oficjalnym credencialem (co to credencial? przeczytaj TUTAJ)
  • zbierać minimum 2 pieczątki dziennie
    Kiedy ruszyć na szlak Camino Ingles? Sezon na tym szlaku trwa od kwietnia do października. Poza sezonem częściej spotkamy deszcz, lecz raczej nigdy śnieg. 
    Zdecydowanie można brać szlak angielski pod uwagę planując swoje pierwsze Camino.
Camino Frances


5. Camino Portuguese
    Camino de Santiago to nie tylko szlaki hiszpańskie. Poza głównymi, wymienionymi wyżej, które mają swoje kontynuacje dalej w Europie i dziś już można zacząć pielgrzymkę z każdego miejsca w Europie, istnieje również główny szlak portugalski. Ma on trzy warianty — najkrótszy centralny (ok. 225 km
), następnie de la Costa (ok. 325 km) prowadzący wzdłuż wybrzeża, często odbijający wgłąb lądu, oraz Litoral, który prowadzi przy samym oceanie.
    Jest to najpopularniejszy szlak, zaraz po Camino Frances, wśród pielgrzymów z całego świata. Większość z nich swoją wędrówkę rozpoczyna w Porto, ale również i z Lizbony czy z Faro. Ponadto szlak ten jest niesamowicie piękny (osobiście nie byłam, ale tak powiadają Ci, którzy go przeszli). Nie raz zachwyci Was piękno trasy, zwłaszcza podczas odcinków nadbrzeżnych. Trasa jest w głównej mierze płaska, przez co będzie zdecydowanie lepsza dla osób, które nie czują się na siłach wybrać szlaków przez górzyste tereny.

___________
Drogi Czytelniku — a Ty którą trasą planujesz wyruszyć na Camino?

Hiszpania

Brak komentarzy